Shqip
Jahjaga, e vetmja presidente me thonj të gjatë
LAJM Maqedoni - 31 Korrik / 03:30
Gruaja e par q ka drejtuar nj shtet ka qen Isabel Martinez de Peron, presidente e Argjentins n vitet 1974-1976. Aktualisht n bot jan 10
Drejtori i Policis s Serbis Milorad Veloviq, i cili sot ka vizituar polict n zonn toksore t siguris n kufirin me Kosovn, ka thn se
Stankovic: Hakerët shqiptarë po na provokojnë!
LAJM Maqedoni - 31 Korrik / 03:30
Hakert n faqen e internetit t komuns se Bujanocit n gjuhn shqipe dhe angleze, kan vendosur nj hart t Serbis, pa Kosovn, ndrsa n versionin
Pas publikimit t harts s Serbis, pa pjesn prbrse t territorit t Kosovs, nga web-portali zyrtar i komuns s Bujanocit www.bujanovac.rs , kan reaguar menjher
Astrit Rraci, djali i Ismet Rracit - kryetarit t ekzekutuar t Klins, SHIK-u t deklaroj t bmat e veta. Prderisa kriminelt lvizin ende shlirshm kjo
English
GRACANICA – Serb Ivan Radivojevic from Kosovo Polje, who was arrested by the Kosovo police at the Jarinje crossing on suspicion of war crimes in Kosovo, has been placed in custody for one month, and another Serb has been arrested at the same...
Kosovo boy recovers in Morris Plains with host family after Gift of LifeMorris Plains family welcomes Kosovo boy: Elnard Kastrati, 11, had his arterial stenosis treated for free, thanks to Gift of Life New Jersey, a local Rotary program. iPHONE VIDEO
KOSOVSKA MITROVICA – Oliver Ivanovic, head of the Civic Initiative Serbia, Democracy Justice, said Tuesday he does not think the latest arrests of Serbs in northern Kosovo will cause a serious crisis, Tanjug reported. oliver-ivanovic. Ivanovic told .
Back to the Balkans on the long road to peace
The Independent - 31 Korrik / 01:38
In 1999 and 2000 I returned repeatedly to Kosovo, first under Slobodan Milosevics increasingly brutal Serbian regime, then after Nato and Russian forces occupied the territory and found themselves struggling to curb reprisals by the Albanian majority
Shqip
Sharon Stone ka rrëfyer se pothuajse i ishte mbushur mendja për të bërë operacion plastik, para se të bindej që nuk kishte pse ta bënte diçka të tillë. Protagonistja e ‘Basic Instinct’ është një nga të paktat aktore hollivudiane që nuk ka bërë asnjë
Njehsorët e rrymës elektrike janë përfshirë nga zjarri në një ndërtesë në rrugën “Rrustem Statovci” të martën në mbrëmje në lagjen e ‘Muhaxherëve’ në Prishtinë, duke shkaktuar tym në tërë ndërtesën ku si pasoj janë helmuar me monoksid karboni disa pe
Olivia Wilde është shprehur se ka mësuar shumë nga i fejuari i saj, aktori Jason Sudeikis, sidomos përsa i përket karrierës. Në një intervistë për revistën ‘Fashion’, 29-vjeçarja tha: “Ai është shumë i talentuar. Kam mësuar shumë në lidhje me rreziqe
Investimet në rregullimin e bulevardit të qytetit, për ndriçimin publik, kanalizimin nëpër disa lagje të qytetit si dhe zgjedhja e drejtuesve të shkollave qendrore dhe periferike, janë këto, disa nga projektet e realizuara në njëqind ditët e para të
Ministrja e kulturës nuk sheh diskriminim të artistëve shqiptar nga dikasteri që ajo drejton, megjithë reagimet e shumta në opinion, kohët e fundit. Sipas saj, deri tani, pranë ministrisë së saj nuk janë adresuar komente negative. Milevska mohoi të k

Shqip
Sharon Stone ka rrëfyer se pothuajse i ishte mbushur mendja për të bërë operacion plastik, para se të bindej që nuk kishte pse ta bënte diçka të tillë. Protagonistja e ‘Basic Instinct’ është një nga të paktat aktore hollivudiane që nuk ka bërë asnjë
Njehsorët e rrymës elektrike janë përfshirë nga zjarri në një ndërtesë në rrugën “Rrustem Statovci” të martën në mbrëmje në lagjen e ‘Muhaxherëve’ në Prishtinë, duke shkaktuar tym në tërë ndërtesën ku si pasoj janë helmuar me monoksid karboni disa pe
Olivia Wilde është shprehur se ka mësuar shumë nga i fejuari i saj, aktori Jason Sudeikis, sidomos përsa i përket karrierës. Në një intervistë për revistën ‘Fashion’, 29-vjeçarja tha: “Ai është shumë i talentuar. Kam mësuar shumë në lidhje me rreziqe
Investimet në rregullimin e bulevardit të qytetit, për ndriçimin publik, kanalizimin nëpër disa lagje të qytetit si dhe zgjedhja e drejtuesve të shkollave qendrore dhe periferike, janë këto, disa nga projektet e realizuara në njëqind ditët e para të
Ministrja e kulturës nuk sheh diskriminim të artistëve shqiptar nga dikasteri që ajo drejton, megjithë reagimet e shumta në opinion, kohët e fundit. Sipas saj, deri tani, pranë ministrisë së saj nuk janë adresuar komente negative. Milevska mohoi të k
Shqip
Red Bull dominon provat e lira
Sporti Total - 26 Korrik / 16:50
Red Bull ka dominuar sesionin e parë të provave të lira të Cmimit të Madh të Hungarisë. Sebastian Vettel dhe Mark Webber janë renditur në vendin e parë dhe të dytë duke lënë pas të gjithë kundërshtarët.  Kohën e tretë më të shpejtë e regjistroi Kimi
Bale refuzon Realin
Sporti Total - 26 Korrik / 16:50
Bale është i gatshëm që të qëndrojë në Tottenham pasi ka thënë se do t`i ndihmojë ekipit të tij për t`u kualifikuar në Champions League. Real Madridi është shumë e interesuar për transferimin e uellsianit dhe janë të gatshëm që të ofrojnë më shumë se
Ces Fabregas dëshiron Man. United
Sporti Total - 26 Korrik / 16:50
Manchester United nuk heq dorë nga Ces Fabregas dhe ka arsye për ta bërë këtë. Sipas Daily Mail, mesfushori spanjoll u ka thënë disa miqve të afërt në Angli se dëshira e tij është të transferohet në Old Traford. Oferta e kampionëve të Anglisë është e
Giroud: Arsenali më i mirë këtë sezon
Telegrafi - 26 Korrik / 14:10
Sulmuesi i Arsenalit, Olivier Giroud, është i bindur se Topçinjtë do të jenë më të fuqishëm sezonin e ardhshëm.
Bolt: Jam i pastër
Telegrafi - 26 Korrik / 14:10
Usain Bolt thotë se ai është tronditur pasi ka mësuar për skandalet e fundit me doping, të cilët kanë pushtuar atletikën, por ka siguruar fansat se ai është i pastër dhe nuk do të largohet.
Shqip
Më herët ishte thënë se Oppo ishte duke punuar në versionin e ri të telefonit të saj të mençur Android, përkatësisht modelin Oppo Find 7, dhe tani me sa duket janë publikuar disa detaje të cilat janë me rëndësi për blerësit potencial.
Samsung ka publikuar rezultatet e fundit të saj financiare për tremujorin e dytë të vitit 2013, dhe sipas vlerësimeve të para shihet se kompania ka arritur t’i thyejë rekordet e të ardhurave të saj të mëparshme, pasi që Samsung ka regjistruar rreth 5
Samsung konfirmohet lider i tregut global
Telegrafi - 26 Korrik / 20:10
Kompania e njohur e hulumtimeve IDC ka publikuar shifrat e saj për tregun e telefonave mobil për TM2 të vitit 2013. Sipas numrave të fundit, rritja globale e tregut të telefonave mobil u rrit për 6% gjatë tremujorit të dytë të vitit 2013.
Presioni nga ana e diplomatëve nga Brukseli do t’i detyrojë dy partitë rivale VMRO-DPMNE dhe LSDM të gjejnë gjuhë të përbashkët për tre çështjet kontestuese nga e cila edhe varet raporti pozitiv i vjeshtës nga KE-ja: ndryshime në Kodin zgjedhor, ligj
Oland: Kontesti me emrin po zgjat shumë
Bota Sot - 26 Korrik / 13:30
Franca dëshiron të ndihmojë në zgjidhjen e problemit mes Maqedonisë dhe Greqisë, në zgjidhjen e së cilës erdh deri te ngecja, porositi dje presidenti francez Fransoa Oland gjatë takimit në Bërdo të Sllovenisë.“Nuk mundemi këtë problem vetëm ta lëmë t

Shqip
Institucionet e Republikës së Kosovës, në vazhdimësi janë duke e gjetur mënyrën se si të përkrahen produktet vendore dhe të fokusohen në përmirësimin e kualitetit dhe imazhit, të produkteve vendore. Kështu ka thënë Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë
E mbron gjyshja
Bota Sot - 26 Korrik / 18:20
Gjyshja e Justin Bieber e ka mbrojtur yllin me insistimin se ai tërë kohën është i ndjekur nga paparacët.Këngëtari i hitit “Boyfriend” muajt e fundit është përfshirë në një seri problemesh kontroverse por për gjyshen e tij Diane Dale, këto janë sjell
Qeveria e Maqedonisë ka arritur marrëveshje me Serbinë dhe Bullgarinë për të realizuar seanca të përbashkëta qeveritare për të nxitur impuls pozitiv në zhvillimin e marrëdhënieve me vendet fqinjePas seancës së përbashkët mes qeverisë së Maqedonisë dh
Komiteti për Partneritete Publiko Private sot aprovoi Strategjinë për Zhvillimin e Partneriteteve Publiko Private në Republikën e Kosovës 2013 – 2016 dhe njëkohësisht aprovoj kërkesën e Komunës së Prishtinës “Parkingu nëntokësor, PPP-07-13”. Bazë për
Hoxhaj i raporton Kurtit
Bota Sot - 26 Korrik / 18:20
Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë raportimit të sotëm në Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, ka deklaruar se Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, gjatë këtij viti planifikon të aplikojë për anëtarësim
Shqip
Botoksi zvogëlon djersitjen e tepruar
Telegrafi - 26 Korrik / 14:20
Komplikimet të cilat janë lajmërohen pas djersitjes së tepruar mund të paraqiten në formë infeksioni bakterial apo mykotik si dhe ndryshime lëkurore.
Hulumtimet tregojnë që nxënësve dhe studentëve të bukur u kushtohet më shumë kujdes dhe marrin nota më të mira nga arsimtarët; pacientët e bukur kujdes më të mirë, kriminelët e bukur dënim më të ulët... Pamja fizike në masë të mirë ndikon edhe në suk
Ngjyrat tipike sezonale
Telegrafi - 26 Korrik / 14:20
Nuancat e kësaj stine janë tonalitete elegante dhe delikate, që i ngjasojnë më shumë nuancës së lëkurës.
Bikini Lovers me kostumet e plazhit tregon një linjë të gjallë e të përshtatshme për të pasionuarat që adhurojnë ngjyrat dhe format.
Presioni nga ana e diplomatëve nga Brukseli do t’i detyrojë dy partitë rivale VMRO-DPMNE dhe LSDM të gjejnë gjuhë të përbashkët për tre çështjet kontestuese nga e cila edhe varet raporti pozitiv i vjeshtës nga KE-ja: ndryshime në Kodin zgjedhor, ligj
Shqip
Komiteti për Partneritete Publiko Private sot aprovoi Strategjinë për Zhvillimin e Partneriteteve Publiko Private në Republikën e Kosovës 2013 – 2016 dhe njëkohësisht aprovoj kërkesën e Komunës së Prishtinës “Parkingu nëntokësor, PPP-07-13”. Bazë për
Hoxhaj i raporton Kurtit
Bota Sot - 26 Korrik / 18:30
Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë raportimit të sotëm në Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, ka deklaruar se Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, gjatë këtij viti planifikon të aplikojë për anëtarësim
Preteni pa mbikëqyrje
Bota Sot - 26 Korrik / 18:30
Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK) asnjëherë nuk ka dhënë llogari para Komisionit për Legjislacion, kur ka publikuar prejardhjen e pasurisë së zyrtarëve të saj. Ajo gjithmonë i ka publikuar ato direkt e në faqe zyrtare, pa u filtruar nga askush. Hasa
Prokurori i përgjithshëm amerikan, Eric Holder i ka thënë ministrit të drejtësisë së Rusisë, se SHBA-të nuk do të kërkojnë dënimin me vdekje të ish kontraktuesit të shërbimeve të inteligjencës amerikane, Edëard Snowden. Në një letër që daton nga 23 k
A janë shqiptarët racistë? Kjo dilemë vjen pasi njëri prej të ashtuquajturve publicistë në zë, akuzoi shqiptarët për racizëm. Në kohën që sapo kishin shpërthyer akuzat dhe kundërakuzat pasi një publicist nga Tirana, Fatos Lubonja, e kishte akuzuar rë
 

www.rsslajme.com
Të gjitha të drejtat autoriale i takojnë publikuesve të cekur në lajme,
logo RSS është e drejtë e Mozilla Foundation, të gjitha tjerat © rsslajme.com
rsslajme.com mbledh lajme të shkruara në shqip e anglisht dhe i publikon të gjitha në një vend. Përzgjedhja dhe publikimi i shkrimeve bëhet automatikisht nga programi kompjuterik, ne nuk qëndrojme prapa përzgjedhjes së shkrimeve. Data dhe ora e shënuar në lajme, është momenti kur lajmi është regjistruar në databazën e rsslajme.com
 
Duaje Tenden